Co mají společného plující oblaka, malování a žehlička ?

„Koukni, ten mrak vypadá jako drak nebo lochneska“. Nějak podobně vždy začínala moje hra s dcerou, kdo uvidí víc věcí  v rychle se měnících mracích. Často jsme vydržely dlouhou dobu  sledovat proměny jednoho mraku na různé bytosti .  Zvlášť navečer, při barevných červáncích  nabývala oblaka reálnou podobu bájných zvířata a krajin. Teď už je dcera velká, ale tuhle hádanku si se mnou ještě občas ráda zahraje. A já ji v různých obměnách sama se sebou hraji znovu a znovu.

 

oblaka

 

 Hledám obrázky ve všem

Jsem v tomhle docela ujetá, hledám obrázky ve všem. V barevných skvrnách rozpitých vodových barev. Ve starých omítkách, kde vidím  mapy kontinentů nebo zvířata. V dlaždicích a ve dřevě.  Jeden čas jsem si fotila praskliny v dlažbě, vždy mě fascinovalo, když se v nějaké prasklince prorvalo klíčící semínko.

Jsou to chvíle kdy probouzím svoji kreativitu,  obcházím svoji racionální část a napojuji se na jakýsi zdroj ve mně. Proudí z něho  stále nové a nové nápady. Někde jsem se dočetla, že už Leonardo da Vinci se ve své malbě zajímal o náhodné skvrny a praskliny ve zdech a trénoval tak svoji představivost.

A švýcarský psychiatr Herman Rorschach měl skvělý nápad a vytvořil sérii inkoustových skvrn, které využívají stejný princip – vyvolávají v lidech reakce a podněcují jejich fantazii. Jeho  inkoustové skvrny daly za vznik slavnému Rorschachovu projektivnímu testu, který používají především kliničtí psychologové.

 

DSC_0399

 

  Barvy v pohybu

I proto mně tak učarovalo malování horkým voskem. Pro tu proměnlivost a hru barev.  Kdy vznikají skvrny a textury, ve kterých můžu najít cokoliv.  Barvy jsou neustále v pohybu, stačí je jenom nahřát žehličkou nebo horkovzdušnou pistolí a stále vytvářejí nové obrazy. Nahřátý vosk teče a obrazy se  mění až do chvíle, kdy vosk zcela ztuhne.  V jednom okamžiku je obsažena krása i pomíjivost

Zkuste se někdy zahledět do mraků, třeba potkáte i slona. A co tenhle obrázek – našli byste v něm příběh, nebo nějaké bytosti? Já jich tam vidím hned několik – a jak to máte vy?

 

triptych vesmír 1

 

 

 

 

Hanka Formánková
Miluje tvoření všeho druhu a více než 15 let se věnuje arteterapii. Sama aktivně maluje, kombinuje různé výtvarné techniky a realizuje výtvarné dílny. Baví ji inspirovat druhé k vlastní tvorbě. Je zapálenou propagátorkou enkaustiky a zážitkových arte-dílen. S nadšením probouzí v druhých zapomenutou kreativitu a radost z tvorby. Více o Hance si můžete přečíst zde >>
Komentáře
  • Buďte vždy v obraze.

    Nenechte si ujít články, návody, videa a akce. Po zeregistrování do tohoto formuláře vám už žádná novinka neuteče

  • Nejnovější příspěvky
  • Objevte krásu barev,radost a uvolnění z tvorby

    Co byste měli vědět, než začnete s enkaustikou. 3 základní pomůcky a nejčastější dotazy

  • Rubriky