Jak rozproudit svoji kreativitu?

Zkuste jednoduchou výtvarnou techniku a propojte se sami se sebou pomocí volného čárání. Uvolníte svoji tvořivost, na chvíli vypnete utlachanou mysl a výsledek vás určitě překvapí

Vyzkoušejte arte techniku, která je uvolňující, hravá a zároveň vám může napovědět hodně o vás samotných. O vaší náladě, možná i o tématech, která aktuálně v životě řešíte. Pojďme rovnou na to.

Co k tomu budete potřebovat

Pomůcky pořídíte je za pár korun v nejbližším papírnictví. Budete potřebovat obyčejnou čtvrtku papíru, nejlépe A3 , voskovky, vodové nebo anilinové barvy, kelímek s vodou a štětec. Než se do čárání pustíte, připravte si všechny pomůcky před sebe. Je jedno jestli sedíte u stolu, nebo na zemi, udělejte si maximální pohodlí. Na začátek si před sebe si nachystejte jenom papír a bílou voskovku.

DSC09502

 Jak začít? Ztište se

Cílem této výtvarné techniky je uvědomit si sebe, svoje tělo, myšlenky i pocity. Možná si říkáte, no dobře, ale jak to udělat? Jednoduše.

Zavřete si na chvíli oči a uvědomte si, jak sedíte a nohama se dotýkáte země, kde všude se vaše tělo cítí kontakt s podložkou. Všimněte si doteku mezi rukama, uvědomte si zvuky, které v tuto chvíli slyšíte. Zaměřte pozornost na světlo které vnímáte i přes zavřená víčka. Na chvíli se nalaďte na svůj dech a zkuste u něho chvíli zůstat.

Možná už za malou chvíli pocítíte nějaký neklid, nebo impulz. Začnou vás napadat myšlenky, někde v těle pocítíte napětí. To je v pořádku. Ztišili jste se a vaše tělo se začíná hlásit o pozornost.

dsc09897

Jděte do akce. Čárejte

To je ta pravá chvíle, kdy si můžete vzít bílou voskovku. Oči nechte zavřené, nechte se vést prvním impulzem a začněte volně čárat na papír před sebou. Papír by měl být dostatečně velký, tak, aby se vaše ruka nemusela omezovat v pohybu. Nechte ji klouzat po papíře, jak potřebuje, nijak pohyb vědomě neregulujte. Ruku nechte chvíli čárat, až budete mít pocit, že to stačí.

Pravděpodobně, až otevřete oči, budete mít před sebou opět bílý papír a bude ve vás doznívat pocit z pohybu. Možná budou v hlavě vířit myšlenky, pocity. Čáry vidět nebudete, protože bílá na bílé fakt vidět není. Říkáte si, no a co s tím dál? Jste zvědaví?

zaneta-caranice

Nechte se překvapit

Pusťte se do kreativní barevné fáze.Vezměte si vodové nebo anilinové barvy a tak jak vás to napadne, různými barvami čáranici překryjte. Záleží jen na vás jaké odstíny zvolíte. A stane se kouzlo. Bílé čáry vystoupí na povrch a vytvoří mozaiku, nebo změť čar. Záleží na tom, jak moc syté barvy použijete. Zkuste barvy nanášet bez výtvarného záměru a nechte je zaschnout.

 

lucka-caranice

Hádejte, co by to mohlo být?

A teď přijde ta nejvíc tvořivá fáze vaší výtvarné rozcvičky. Když se na čáranici podíváte, připomíná vám něco? Vidíte v některých smyčkách a zákrutech náznak nějakého zvířete, postavy, krajiny? Vypadá tahle smyčka jako ucho kočky nebo rybka? Zkuste některé čáry zvýraznit, obtáhnout. Na pomoc si vezměte znovu vodovky, nebo barevné voskovky. To už záleží na vás. Berte to jako hru, nenechte se omezovat svojí kritickou částí, která vám říká že je to blbost, že tam nic nevidíte.

Zvýrazněte některé tahy a dokreslete obrázek do finální podoby. Zkuste se na váš výtvor podívat za chvíli znovu a vymyslete k němu krátký příběh nebo větu. Tuhle fázi mám moc ráda, hlavně když pracujeme ve skupině. Každý najde v obrázku něco jiného. Někdy se zasmějeme, někdy se dotkneme bolavých míst , někdy nevíme, ale vždy jsme překvapeni.

dsc09962

 A teď otázka pro odvážné 🙂

Znovu se na obrázek koukněte a zkuste sami sobě položit otázku: „Co mi to připomíná z mého současného života? Z toho co aktuálně prožívám, řeším? Můžete obrázek ukázat i někomu dalšímu a zeptat se co ho k tomu napadá. Zkuste se naladit na symboly, které z čáranice vystupují a pocity, které ve vás vyvolávají. Možná budete překvapeni, co se o sobě dozvíte.

V textu vidíte obrázky které vznikly v rámci skupinového tvoření v Arteterapeutickém ateliéru. Nebudu a ani nemůžu prozrazovat co jednotlivé symboly znamenaly, to je tajemství, které zůstane ve skupině. Můžete zkusit hádat. V tom je kouzlo symbolů, že každý symbol má nekonečné množství významů. Záleží pouze na vás, jaký význam mu přiřadíte.

nezrozena

Můj příběh z čáranice

Prozradím vám příběh jednoho obrázku. To můžu, protože je můj. Vznikl při úvodním čárání ve skupině, kde jsme zkoušeli tuhle techniku, abychom se trochu uvolnili a naladili na další malování. Aniž bych nad tím přemýšlela, zahlídla jsem ve změti čar a červené barvy něco, co připomínalo miminko v děloze. Tak jsem ho tam domalovala.

Vzápětí přišly pocity – smutek, pláč na krajíčku, divný pocit v břiše. „Páni, co to je? Co to vyplavalo na povrch? Moc jsem tomu nerozuměla. Děti už mám velké, trauma z nenarozeného miminka už mám dávno vyplakané a zpracované. Tak proč symbol miminka? Co ve mě zůstalo nezrozeného? Bing ho! Docvaklo mi.

Miminko, jako symbol něčeho nového. Něčeho, co ve mě roste a čeká na zrození. Bylo to v době, kdy jsem hodně přemýšlela o změně, o odchodu z práce, o svém vlastním projektu věnovanému vědomé kreativitě a arteterapii. Pořád jsem to odkládala, protože mě ovládal strach skočit do nejistoty.

Můžu říct, že uvědomění si významu symbolu miminka odstartovalo tuhle moji životní změnu. Nebylo to okamžitě, ještě jsem musela ujít velký kus cesty. Ale to by už bylo na nový článek 🙂 Na příběhu jsem jenom chtěla ukázat, že i taková jednoduchá věc jako čárání, vás může zavést hluboko ke svým pocitům.

sylva-caranice

Pokud se u malování uvolníte, trochu si pohrajete s barvami, článek splnil svůj účel. Možná k vám přijdou zajímavé nápady, které vám pomohou pojmenovat nějaké zasunuté pocity – to berte jako bonus 🙂 Ale to zjistíte, až to vyzkoušíte.

Pokud se budete chtít podělit o výsledek nebo zážitek, napište mi, nebo obrázek vložte do komentáře pod textem. 

Děkuji Ivetě, Sylvě, Míši, Martině, Žanetě a Lucce za možnost zveřejnit jejich obrázky k tomuto článku.

Zaujal vás tento návod? Pokud nechcete propásnout další články, návody a videa můžete se zaregistrovat k odběru  

 

Hanka Formánková
Miluje tvoření všeho druhu a více než 15 let se věnuje arteterapii. Sama aktivně maluje, kombinuje různé výtvarné techniky a realizuje výtvarné dílny. Baví ji inspirovat druhé k vlastní tvorbě. Je zapálenou propagátorkou enkaustiky a zážitkových arte-dílen. S nadšením probouzí v druhých zapomenutou kreativitu a radost z tvorby. Více o Hance si můžete přečíst zde >>
Komentáře
  • Buďte vždy v obraze.

    Nenechte si ujít články, návody, videa a akce. Po zeregistrování do tohoto formuláře vám už žádná novinka neuteče

  • Nejnovější příspěvky
  • Objevte krásu barev,radost a uvolnění z tvorby

    Co byste měli vědět, než začnete s enkaustikou. 3 základní pomůcky a nejčastější dotazy

  • Rubriky