Nechte se inspirovat – pět knih o enkaustice, které by neměly ujít vaší pozornosti

Na kurzech se často ptáte, kde ještě se můžete dozvědět víc o enkaustice. Napíšu vám o knihách, které jsem si postupně pořídila do mé kreativní knihovny. Čerpám z nich nové impulzy k mé tvorbě.

A začnu tentokrát od konce. Poslední klenot, který jsem si objednala na Amazonu, je kniha od Lissy Rankin – Encaustic Art. Je to kompletní průvodce americkou enkaustikou s různými ukázkami postupů. Kniha je vhodná pro ty z vás, kdo se chcete posunout od tvorby s žehličkou do dalšího levlu a malovat už jiným způsobem.

V americké technice se včelí vosky taví v nádobkách na enkaustické desce. Malujeme štětci a vrstvy spojujeme horkovzdušnou pistolí nebo ohněm. Vosk vrstvíme, můžeme do něho rýt, vytvářet koláže, struktury, prostorové efekty. Lze kombinovat s dalšími technikami, třeba pastelem nebo akvarelem. Americká enkaustika je pro mě v současné době způsob, jak můžu pustit uzdu své fantazii, donekonečna experimentovat a učit se nové postupy. Jsem teprve na začátku, ale obrázky které vznikají tímto způsobem jsou úžasně rozmanité.

Encaustic Art, tentokrát v němčině, se věnuje enkaustice evropské. Jejím autorem je známý propagátor enkaustiky, výtvarník Michael Bossom. V přehledných kapitolách se seznámíte s historií, pomůckami a různými způsoby, jak využívat enkaustickou žehličku a pero. Kniha představuje úplný základ v enkaustice.

Na českém knižním trhu jsem objevila knihy dvě. První z nich je od Marie Kielbusové – Enkaustika, malujeme horkým voskem. Seznámíte se v ní s pomůckami, technikami a 12 podrobnými projekty, jak můžete enkaustiku využít. Kromě základních postupů zde najdete, např. jak malovat na sklo, vajíčka, textil, hedvábí, malířské plátno a další materiály.

Enkaustika – Malování horkým voskem je druhá kniha v češtině. Autorka Markéta Lukáčová se zaměřuje na praktické využití enkaustiky v různých projektech. Vydalo ji nakladatelství Portál a stále je v knihkupectvích k sehnání.

A na závěr ještě jedna od Michaela Bossoma – Encaustic Project Book ve které kromě základních technik najdete i další vychytávky. Např. jak malovat krajinu s využitím žehličky a enkaustického pera, jak pracovat s koláží, s horkovzdušnou pistolí. Zjistíte, že se dá kouzlit se savým papírem, plátnem, pergamenem i různými barevnými podklady.

 

Jestli jste dočetli až sem a zatím nechcete žádnou knihu pořizovat, můžete si stáhnout můj E book zdarma, kde vás seznámím se základními pomůckami a odpovím na nejčastější otázky, které dostávám na kurzech.

Enkaustiku si můžete vyzkoušet se mnou naživo. Nejbližší termíny výtvarných dílen jsou k nakouknutí tady

Přeji vám hodně inspirace a nápadů ve vaší tvorbě a nebojte se experimentovat a výtvarně projevit!

Zaujal vás tento článek? Pokud nechcete propásnout další příspěvky, návody a videa můžete se zaregistrovat k odběru

Hanka Formánková
Miluje tvoření všeho druhu a více než 15 let se věnuje arteterapii. Sama aktivně maluje, kombinuje různé výtvarné techniky a realizuje výtvarné dílny. Baví ji inspirovat druhé k vlastní tvorbě. Je zapálenou propagátorkou enkaustiky a zážitkových arte-dílen. S nadšením probouzí v druhých zapomenutou kreativitu a radost z tvorby. Více o Hance si můžete přečíst zde >>
Komentáře
  • Buďte vždy v obraze.

    Nenechte si ujít články, návody, videa a akce. Po zeregistrování do tohoto formuláře vám už žádná novinka neuteče

  • Nejnovější příspěvky
  • Objevte krásu barev,radost a uvolnění z tvorby

    Co byste měli vědět, než začnete s enkaustikou. 3 základní pomůcky a nejčastější dotazy

  • Rubriky